Neprojdete! Maďarský starosta natočil akční film, aby zapudil uprchlíkyStarosta Laszlo Toroczkai si ve videu nazvaném Zpráva nelegálním imigrantům dal záležet na tom, aby předvedl vybavení maďarských bezpečnostních složek. Dvouminutovému spotu dominuje dramatická hudba a akční záběry, na kterých se podél státní hranice prohánějí policejní auta, motorky, jezdecká hlídka či vrtulník.

Toroczkai odrazuje uprchlíky od cesty přes Maďarsko a doporučuje jim alternativní cestu přes Chorvatsko a Slovinsko. „Maďarsko je špatná volba. Ásotthalom je ještě horší,“ vzkazuje v závěru svého videa.

Starosta patří k ultranacionalistické straně Jobbik a díky svému filmovému počinu získal v Maďarsku mnoho pozitivních ohlasů. V době vzniku tohoto článku mělo jeho video na YouTube už 473 tisíc zhlédnutí. Brzy se však také stalo terčem internetových žertů.

Server NYtimes.com připomíná, že Toroczkai se už dříve proslavil svými extrémními postoji coby lídr Mládežnického hnutí 64 žup. Navzdory svému odporu k ilegálnímu překračování hranic se v roce 2008 proplížil do Srbska na shromáždění etnických Maďarů ve Vojvodině. Během akce se dostal do potyčky se srbskými nacionalisty.

Maďarská vláda v úterý vyhlásila krizový stav ve dvou jižních oblastech, které přiléhají k srbským hranicím. V pátek ho rozšířila na čtyři regiony u hranic s Chorvatskem, protože uprchlíci začali obcházet plot na maďarsko-srbské hranici přes Chorvatsko.


Zdroj: zpravy.idnes.cz