Islámský stát zařadil Česko do ‚koalice ďáblů‘


Sčítáme vaše prapory. Podle našeho proroka jich bude 80. Pak vás nakonec sežehnou plameny války na pahorcích smrti," říká v záznamu hlas, který se zjevně inspiroval tónem, jakým se informuje o filmových novinkách.
"Shromažďujte své spojence. Kujte proti nám pikle a neskýtejte nám čas k oddechu. Náš spojenec je ale největší. Je to Bůh a všechna sláva patří jemu," dodává se v komentáři, podle kterého zvyšování počtu nepřátel bude v bojovnících IS jen znásobovat jejich víru.Ve skupině údajné satanské koalice jsou fakticky všechny země NATO a státy arabské koalice, která se podílí na leteckých operacích proti IS. Zařazeno je mezi nimi i Rusko nebo Čína. Video bylo zveřejněno v několika jazykových mutacích, v angličtině a zřejmě i ve francouzštině, ruštině a turečtině.

Sobotka: Prohlášení IS nesmíme podcenit

Prohlášení Islámského státu, který prý zařadil Česko mezi své úhlavní nepřátele v "koalici ďáblů", není možné podcenit, soudí premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Tajné služby mu budou věnovat odpovídající pozornost, napsal dnes ČTK. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) propagandistické video označil za dosud nejviditelnější výpad teroristů vůči Česku. "Jsme v dobrém klubu," reagoval zprávu o videu Islámského státu podle svého mluvčího prezident Miloš Zeman."Česká republika je už několik let součástí mezinárodní koalice, která aktivně bojuje proti Islámskému státu. Není důvod se divit, že si toho islamističtí radikálové všimli," uvedl ministerský předseda. "Nic nesmíme podcenit, včetně tohoto prohlášení. Policie a tajné služby mu budou věnovat odpovídající pozornost," dodal.Bezpečnostní informační služba (BIS) je podle svého mluvčího Jana Šuberta na možná rizika připravena už řadu let. "Náš pracovní režim je dlouhodobě nastaven na vysoký stupeň pozornosti. Uděláme maximum, abychom náš stát uchránili před nebezpečím teroristického útoku. Potenciální riziko si velmi dobře uvědomujeme už pěknou řádku let," řekl Šubert ČTK. Hrozba podle něj vyplývá zejména ze spojenectví Česka s NATO a členství v mezinárodní protiteroristické koalici.Podle Chovance není na prohlášení nic překvapivého. "Jsme na seznamu nejvyspělejších zemí světa, kterým fanatičtí teroristé vyhlásili válku už dávno. Jsem přesvědčen, že tuto válku vyhrajeme. Naše bezpečnostní opatření zůstávají i nadále posílená," uvedl.Za překvapivé nepovažuje prohlášení ani vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek. Česko hájící demokracii a svobodu je podle něj samozřejmě v přísném rozporu s touto teroristickou skupinou. Bělobrádek navrhl Sobotkovi, aby kvůli videu svolal bezpečnostní radu státu. Za to se postavil i ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. V sobotu se kvůli bezpečnostní situaci mimořádně sejde celá vláda."Představitelé tzv. Islámského státu sami říkají, že nejméně polovina jejich tažení proti nám je mediální kampaň. Teď si užívají své pochybné čerstvé popularity a snaží se zasáhnout co nejdál a vydržet co nejdéle. Připadá mi, že dokonce i reagovat na jejich velkohubé filmové klipy je chyba," poznamenal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).Extremisté ve videu vyhrožují odvetnými opatřeními alianci 60 zemí - včetně ČR - jejichž vlajky se v záznamu objevují. Snímek, jehož pravost se stále ověřuje, zveřejnil panarabský deník Al-Haját a po něm jej převzaly západní weby. Zdroj: ceskenoviny.cz