Další vzpoura v Bělé, uprchlíci demolovali zařízení
Podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Rendlové došlo po odjezdu ministra k další vzpouře. Asi stovka uprchlíků neuposlechla výzvy, aby se vrátili na ubytovny a začali rozbíjet okna a ničit vybavení. Do objektu bylo proto povoláno několik družstev těžkooděnců, kteří situaci uklidnili.

Podle reportéra Práva, který je na místě, už byl v půl čtvrté u zařízení klid a nebyl slyšet žádný hluk. Novináře ale policisté vykázali za bránu areálu, který je chráněn několika ploty. Uprchlíci dělají hluk a skandují hlavně ve chvíli, kdy jsou na dohled novináři a především kamery.
Vrtulník se nad zařízením objevil a zase odletěl.

Chovanec uvedl, že migranti požadují okamžité propuštění ze zařízení, navrácení peněz a mobilních telefonů, které jim byly zabaveny po jejich umístění do zařízení, a okamžitou deportaci do Německa.

Protesty v táboře nejsou ojedinělé, objevují se také demonstrativní pokusy o sebepoškození či držení hladovky. Čtvrteční incident byl specifický svým rozsahem, zúčastnilo se ho kolem 60 migrantů.

Podle ministra se uprchlíci zřejmě inspirovali protesty v Calais a to je motivovalo ke vzpouře. „Musejí si uvědomit, že jsou na návštěvě a musejí dodržovat a respektovat zákony České republiky,“ řekl Chovanec. Pokud se budou bouřit dál a pokoušet se o útěk, policie zasáhne.

Ministr navíc oznámil, že se posílí ochrana zařízení v Bělé pod Bezdězem. Na místo budou povoláni policisté ze speciálních jednotek z Pardubického, Libereckého a Středočeského kraje, dodal policejní prezident Tomáš Tuhý.
V zařízení je v současné chvíli 380 migrantů a zamíří tam i většina těch, které policie zadržela v pátek v kamiónu na Tachovsku.

Většinu migrantů tvoří Afghánci, Syřané a Iráčané, většinou jsou to mladí muži, jen ojediněle rodiny s dětmi.
Zdroj: novinky.cz